Pokud chcete mít vlastní bydlení, pak si nejspíše vezmete hypotéku. To je řešení, které využívá většina populace. A je to pochopitelné, neboť cena nemovitostí je vysoká a zdaleka ne všem nám rodiče prakticky od narození šetřili, abychom mohli mít jednou vlastní byt.
Ovšem zde může nastat problém. Pokud si podáte žádost o hypotéku, pak prochází poměrně zdlouhavým schvalovacím procesem. Jeho součástí je mimo jiné i doklad o příjmu a o zaměstnání a ověření v seznamu dlužníků.
Právě to poslední představuje pro většinu lidí poměrně velký problém a je překážkou, kterou musí na cestě k vlastnímu bydlení překonat. Je to z toho důvodu, že naprostá většina z nás (ač skutečně ne všichni) má půjčku či jiný dluh.
Ovšem ne všichni tam jsou vlastní vinou. Jsou známy případy, kdy si na něčí jméno vzal půjčku partner či partnerka, člen rodiny nebo kamarád, aniž by pak splácel. A potíže bude samozřejmě mít ten, na jehož jméno ona půjčka je.
Problém může nastat i v okamžiku, kdy se opozdíte byť i jen o den například s platbou za vodu či energie. I toto se vám tam totiž počítá.
Avšak nemyslete si, že když vše řádně splatíte, že je vaše jméno vymazáno. Nikoliv. Výmaz se provádí pouze na žádost daného člověka, o čemž především starší lidé vůbec nevědí. Často dokonce člověk nemá ani tušení, že je v tomto seznamu veden, dokud mu to neřeknou.
A co tedy dělat, pokud chceme bydlení a dozvíme se, že v registru dlužníků jsme? Pokud máme vše splaceno, můžeme podat žádost o výmaz, ale počítejte s tím, že vyřízení bude nějakou dobu trvat.
Pokud jde o bydlení, existuje i hypotéka bez registru FAHD. Zde se váš záznam neověřuje, a je proto mnohem dostupnější širší veřejnosti a tím pádem i oblíbenější. Avšak mějte na paměti, že je to kompenzováno vyššími úroky. Sami pak musíte zvážit, zda vám to za to vůbec stojí a zda by nebylo lepší si danou částku prostě našetřit.