Onemocnění vnitřních orgánů je vždy nebezpečné a velice nepříjemné. Mnoho lidí v České republice trpí zánětem slinivky břišní, která může být i životu nebezpečná. To platí zejména v případě, že se jedná o akutní stav. Projevy chronického zánětu jsou naprosto odlišné. Zatímco akutní stav se projevuje úpornými bolestmi břicha, u chronického onemocnění nejsou tolik intenzivní. To, jestli trpíte vleklým zánětem, zjistíte celkem snadno.
- Jedním z jeho projevů je lesklá, bledá a mazlavá stolice.
- Tento stav způsobuje špatné vstřebávání tuků.
Z toho je jistě jasné, že nemocný bude mít potíže i s nedostatkem takových vitamínů, které se právě v tuku rozpouštějí.Patří k nim vitamíny A, D, E, K. Lidé, kteří jsou postiženi zánětem slinivky, kterému se odborně říká pankreatitida, by se měli NAPROSTO VYVAROVAT PITÍ ALKOHOLU.
Vhodná strava je základem
Jelikož mnoho pacientů s touto diagnózou trpí nechutenstvím, což může vést i k podvýživě, je potřeba podávat takovou stravu, která bude bohatá na tuky. Stravování nemocného by se mělo řídit podle několika důležitých zásad.
- Jídlo musí být v pravidelných intervalech.
- Rozhodně je vhodnější úprava dušením nebo vařením.
- Potraviny mají být lehce stravitelné, aby ještě více nezatěžovaly organismus.
- Rozhodně se nedoporučuje přejídání, ale konzumace menších porcí.
Jedním z následků zánětu slinivky břišní bývá další chronické onemocnění, kterým je diabetes mellitus druhého typu. Prostě cukrovka. Tato přidružená choroba se většinou dostaví u třiceti až sedmdesáti procent pacientů, a to už po třech až patnácti letech. Situace se stává celkem složitou, protože není možné diabetes léčit perorálními léky. V tomto případě by měly pro pacienta nežádoucí účinky. Nasazení pankreatické diety je mnohdy neúčinné, a proto se musí přistoupit k injekčnímu podávání inzulínu.